Wioślarstwo
Strona główna Wioślarstwo

WIOŚLARSTWO – co to za sport?

Sport który uprawiamy polega na pływaniu wąską, długą, bardzo szybką łodzią. Wioślarze płyną tyłem do kierunku poruszania się, używając lekkich wioseł i przesuwając się na ruchomym wózku. Brzmi skomplikowanie? To dodam jeszcze, że w zależności od wioślarskiej konkurencji, zawodnicy trzymają w rekach jedno lub dwa wiosła, a siedzą na jedynce, dwójce, czwórce lub ósemce. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda – kliknij na film. Zrozumiesz przy okazji na czym polega trening wioślarza-wyczynowca przed główna imprezą sezonu.
W nowoczesnej formie wioślarstwo pojawiło się w XVIII wieku, choć pierwsze zapiski o wioślarzach pochodzą ze starożytnego Egiptu. Każdy kojarzy też Wikingów czy napędzane wiosłami galery. Pierwsze kluby wioślarskie powstały w Anglii przed 1800 rokiem, a najsłynniejsze regaty ósemek (rozgrywane między studentami Oxfordu i Cambridge) odbywają się od roku 1829. Już w 1902 roku wioślarstwo stało się sportem olimpijskim. Pierwszy polski klub wioślarski powstał w 1878 na terenie zaboru rosyjskiego, w Warszawie. Pierwszy polski klub na terenie zaboru niemieckiego powstał w 1904 roku – to właśnie nasz klub, KW·04.

Dlaczego warto wiosłować?

Wioślarstwo to sport dla każdego, kto ukończył 13 rok życia. Nawet dla ludzi na emeryturze. Treningi są urozmaicone, ogólnorozwojowe i małokontuzyjne. Urazy występują nieporównywalnie rzadziej niż w piłce nożnej, bieganiu czy sportach walki.

Jeśli chcesz przeczytać o korzyściach naszego sportu u młodych ludzi

Jeśli chcesz zobaczyć dlaczego warto wiosłować w późniejszym wieku

Strona główna Wioślarstwo
Młodzież Dorośli Partnerzy Kontakt Wydarzenia Galeria myKW04
Strona używa plików cookies, pozostając na niej zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci swojego urządzenia.
Zrozumiałem