Historia klubu
Strona główna Nasz klub Historia klubu

HISTORIA KW·04 POZNAŃ

Nasz klub założony został w 1904 roku – jesteśmy więc obecnie najstarszą organizacją sportową w Poznaniu. Wtedy to wrócił z Anglii zafascynowany tamtejszymi klubami wioślarskimi pisarz i patriota, Maciej Wierzbiński. Do pomysłu założenia polskiego klubu wioślarskiego szybko przekonał środowisko lokalnych patriotów. W tamtym okresie niemiecki zaborca nie zezwalał na istnienie polskich organizacji, więc klub wioślarski wydawał się doskonałym obejściem tego zakazu. Niemieckie władze nie dostrzegły podstępu i dokonały rejestracji. Formalnie do klubu mógł należeć każdy (nie tylko Polak), ale Niemcy posiadali już w Poznaniu dwa własne kluby.

Mistrzowie Polski – ósemka 1932
Mistrzowie Polski – ósemka 1932

Klub Wioślarski w Poznaniu (bo tak pierwotnie nazywał się KW·04) od początku zajmował się nie tylko działalnością sportową, ale umacniał więzi polskiej społeczności. Pomimo obowiązujących zakazów, komendy na łodziach wydawane były w języku polskim, a bandera klubowa zawierała wyłącznie barwy biało-czerwone. Aby przechytrzyć zaborcę, założyciele na białym tle umieścili trzy czerwone gwiazdy sześcioramienne. Bandera przypominała zatem flagi towarzystw niemieckich (motyw sześcioramiennych gwiazd na białym tle był wtedy częsty) – dla Polaków wydźwięk był jednak oczywisty. Trzy gwiazdy stały się w ówczesnym Poznaniu symbolem polskości.

Klub stał się centrum polskiego życia towarzyskiego w Poznaniu: urządzał na przystani odczyty polskich wierszy, obchodził, ukrywając to przed zaborcą, rocznice narodowe i urządzał uroczyście święto wianków (noc Kupały – wówczas demonstracja polskości). Nawiązał tez bliskie kontakty z polskimi towarzystwami wioślarskimi z pozostałych dwóch zaborów – odwiedzając je i goszcząc na swojej przystani. W tamtym okresie obowiązywała już nazwa: „Klub Wioślarski z Roku 1904”, mająca podkreślić datę założenia.

Szybki rozwój wstrzymała I wojna światowa. Większość naszych wioślarzy powołanych została do armii niemieckiej, a Wartę zamknięto dla ruchu wodnego. Po zakończeniu działań wojennych większość walczących w niej członków klubu wróciła do Poznania. Spora część z nich przyłączyła się do Powstania Wielkopolskiego i czynnie uczestniczyło w walkach.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości KW·04 był inicjatorem założenia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich – to w Poznaniu doszło do założenia tej organizacji. W pierwszych latach po wojnie znacząco wzrosła liczba członków klubu. W roku 1925 było ich aż 349, co czyniło z KW·04 największy wioślarski klub ówczesnego Poznania, trzeci co do wielkości w Polsce. Towarzyszyła temu znaczna rozbudowa przystani i zakup licznych, wysokiej klasy łodzi wyczynowych. Było to możliwe, gdyż KW·04 był wtedy elitarnym klubem bogatego mieszczaństwa – na opłacenie obowiązującej składki stać było jedynie ludzi dobrze sytuowanych. Działania te szybko przyniosły efekty sportowe, a klub na okres pięciu lat (od 1929 do 1932) zdominował krajową scenę wioślarską. Warto tylko wspomnieć, iż na 102 łącznie rozegrane przed II wojną wyścigi o tytuł Mistrza Polski, nasi wioślarze zdobyli aż 21 tytułów – najwięcej spośród wszystkich klubów. Przede wszystkim jednak dumni jesteśmy z medali naszych klubowych osad na przedwojennych zawodach międzynarodowych.

Dwójka bez sternika, J. Krenz-Mikołajczak, H. Budziński, zdobyła na olimpiadzie w Los Angeles w 1932 brąz, a w 1930 złoto Mistrzostw Europy. Medale na europejskim czempionacie zdobywała też klubowa dwójka ze sternikiem, czwórka i ósemka. Ciekawym aspektem przedwojennej działalności KW·04 była ponadto turystyka wioślarska. Największym wyczynem w tym zakresie była wyprawa naszej dwójki podwójnej ze sternikiem z Poznania do francuskiego Hawru - pokonanie 3114 km zajęło niemal dwa miesiące.

Kres przedwojennej świetności położyła II wojna światowa. W trakcie okupacji zniszczeniu uległo większość zabudowań na przystani i niemal wszystkie łodzie. Podczas odbudowy, w roku 1950 spadł na klub kolejny cios – komunistyczne władze nakazały mu przyłączyć się do Związku Sportowego „Ogniwo”. Był to pierwszy krok do połączenia poznańskich klubów wioślarskich. Na nasz „burżuazyjny” sport władze patrzyły wtedy nieprzychylnym okiem, a już klub przedwojennej klasy średniej, był podejrzany podwójnie. Reaktywacja Klubu Wioślarskiego z roku 1904 nastąpiła dopiero w grudniu roku 1956 – na fali odwilży gomułkowskiej.

Przystań KW04 w 1934
Przystań KW·04 w 1934

Lata 60. to rozwój klubu i liczne sukcesy sportowe. Najlepszą zawodniczką tamtego okresu była Danuta Pribe, wielokrotna reprezentantka Polski, a także jej reprezentacyjna partnerka, Mirosława Sieja. Wraz z zakończeniem ich karier, w kolejnych dwóch dekadach klub ogarnął postępujący regres. Sytuację pogarszały problemy materialne wynikające ze zniszczeń po powodzi w 1979 roku i z kryzysu gospodarczego schyłku PRL.

Rozwój klubu

Sytuacja zmieniła się na początku lat 90., gdy finansami klubu zajęli się działacze potrafiący działać w warunkach gospodarki rynkowej, a klub zatrudnił w charakterze trenerów olimpijczyka Jarosława Janowskiego (trener w latach 1992-2003), a następnie byłego zawodnika klubu, Mirosława Rewersa (trener od 1999 do dziś). Skutkowało to najpierw sukcesami zawodników wszystkich kategorii wiekowych na poziomie krajowym, a następnie znaczącymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej. Nasi zawodnicy zdobyli w ostatnich latach wiele medali mistrzostw świata i Europy, choć z uwagi na ograniczenia lokalowe, działamy jako mały, rodzinny klub. Jeśli zastosować kryterium „liczba medali do ilości zawodników” jesteśmy od wielu lat najlepsi w Polsce. Bezapelacyjnie.

Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółową lista sukcesów naszych zawodników,

Strona główna Wioślarstwo
Młodzież Dorośli Partnerzy Kontakt Wydarzenia Galeria myKW04
Strona używa plików cookies, pozostając na niej zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci swojego urządzenia.
Zrozumiałem